نداشتن آگاهی نسبت علامت تجاری، موجب سردرگمی بسیاری از مردم شده و به همین دلیل در این نوشته تلاش می کنیم به برخی از پرسش های رایج در خصوص علامت تجاری پاسخ دهیم.

۱- مفهوم علامت تجاری و تفاوت آن با برند، لوگو و نام تجاری چیست؟

علامت تجاری به هرگونه نشان قابل مشاهده ای گفته می شود که بتواند کالاها یا خدمات شخص را از کالاها و خدمات دیگران متمایز سازد. علامت تجاری می تواند کلمه، خطوط، تصاویر، رنگ ها و یا ترکیبی از آن ها باشد. علامت تجاری ‌با ارزش ترین دارایی شما خواهد بود زیرا مصرف کنندگان با تکیه بر علامت تجاری، کالا یا خدمات شما را از کالا یا خدمات رقبایتان تشخیص می دهند.
نام تجاری چیست؟
نام تجاری، معرف اشخاص است نه کالاها یا خدمات. بازرترین نام تجاری، نام شرکت ها است. در بسیاری مواقع، شرکت ها نام تجاری خود را که معروف شده، در قالب علامت تجاری به ثبت می رسانند.
برند چیست؟
برند مفهومی است که بیشتر در بازاریابی و مدیریت بکار می رود و در قانون تعریفی از آن وجود ندارد. به زبان ساده می توان گفت که برند مفهومی گسترده تر از علامت تجاری دارد و می تواند در بر گیرنده نام تجاری، رنگ یا فرهنگ سازمانی هم باشد. اما استفاده از کلمه برند بجای علامت تجاری مرسوم شده و بسیاری، برند را همان علامت تجاری می دانند.
لوگو چیست؟
لوگوها معمولا نمادها و تصاویری هستند که برای نشان دادن کالا یا خدمات بکار می روند. همانطور که گفته شد، مفهوم علامت تجاری در برگیرنده لوگو نیز هست.

 

۲- مزایای ثبت علامت تجاری کدام است؟

تنها راه قانونی حمایت از برند، ثبت آن در قالب علامت تجاری است. با ثبت علامت تجاری، شما مالک انحصاری آن می شوید و کسی حق ندارد بدون اجازه شما از آن استفاده نماید.
اگر دیگران علامت تجاری شما را ثبت کنند، می توانند جلوی استفاده شما از آن علامت تجاری را بگیرند.
علامت تجاری قابل قیمت گذاری است و با فروش یا واگذاری امتیاز بهره برداری از علامت تجاری به دیگران می توانید کسب درآمد کنید.
اگر علامت تجاری خود را ثبت نکرده باشید، سرمایه گذاری در بازاریابی و تبلیغات به منزله دور ریختن سرمایه خواهد بود.

 

۳- مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری فارسی و لاتین کدام است؟

الف- مدرک شناسایی شخص حقیقی (کپی کارت ملی) یا شخص حقوقی (روزنامه رسمی)
ب- مجوز بهره برداری: برای ثبت علامت تجاری، باید جواز کسب یا مجوز بهره برداری در حوزه مربوط داشته باشد. در موارد استثنایی، ثبت علامت تجاری بدون مجوز امکان دارد.
ج- نمونه علامت تجاری
د- برای ثبت علامت تجاری غیرفارسی، باید دارای کارت بازرگانی باشید.

 

۴- فرایند ثبت علامت تجاری چگونه است؟

تقاضای ثبت علامت تجاری باید در قالب اظهارنامه به اداره علامت تجاری ارایه شود. ممکن است کارشناس مربوط پس از بررسی اظهارنامه، ایراداتی بگیرد. پس از رفع ایرادات، کارشناس قابل ثبت بودن یا نبودن علامت تجاری را به اطلاع متقاضی می رساند.
فرایند کامل ثبت علامت تجاری ممکن است بین ۶۰ تا ۱۲۰ روز کاری طول بکشد.

۵- معنای طبقه در ثبت علامت تجاری چیست؟

اگر کسی تولیدکننده شیرالات ساختمانی است، می تواند علامت تجاری خود را در خصوص همان کالا ثبت کند و نمی تواند علامت تجاری خود را در خصوص اصناف دیگر به ثبت رساند. طبقه بندی علامت تجاری نیز برای تفکیک کالاها و خدمات صورت گرفته است تا متقاضی بتواند به راحتی کالا یا خدمات مورد نظر خود را برای ثبت انتخاب نماید.

۶- هزینه ثبت علامت تجاری چقدر است؟

ثبت علامت تجاری، نیازمند پرداخت هزینه های اداری و در صورت گرفتن وکیل، نیازمند پرداخت حق الوکاله است. هزینه اداری ثبت علامت تجاری برای اشخاص حقوقی گران تر از اشخاص حقیقی است.

۷- چگونه می توانم علامت تجاری ثبت شده خود را تغییر دهم؟

شما نمی توانید علامت تجاری ثبت شده خود را تغییر دهید. تغییر علامت تجاری تنها از طریق ثبت یک علامت تجاری جدید ممکن است.

۸- تمدید علامت تجاری چگونه است؟

مدت حمایت از علامت تجاری ۱۰ سال است که قابل تمدید است. تمدید از طریق ارایه تقاضا به اداره علامت تجاری و پرداخت هزینه های ثبتی ممکن است.

۹- استعلام (جستجو) ثبت علامت تجاری چیست؟

اگر می خواهید پیش از ارایه تقاضا، از ثبت علامت تجاری خود اطمینان حاصل کنید، می توانید از طریق سیستم جستجوی ثبت اداره علامت تجاری، اقدام به بررسی علامت های تجاری ثبت شده کنید. توصیه می شود در خصوص جستجوی علامت تجاری از وکلای متخصص مالکیت فکری مشورت بگیرید.

۱۰- ابطال علامت تجاری چگونه است؟

ابطال علامت تجاری از طریق اقامه دعوای حقوقی در دادگاه ممکن است. بطور کلی دعاوی مربوط به علامت تجاری دارای پیچیدگی بسیار است و توجه داشته باشید که شما تنها یکبار می توانید تقاضای ابطال علامت تجاری شخصی را نمایید و در صورتی که شکست بخورید، شانس خود را برای همیشه از دست می دهید. به همین دلیل توصیه می شود، پیش از هر اقدامی با وکیل متخصص مالکیت فکری مشورت نمایید.